Forum www.pionierzy40pp.pl Strona Główna www.pionierzy40pp.pl
Forum Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Pionierzy 40 PP DL"
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Mój dziadek

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.pionierzy40pp.pl Strona Główna -> Historia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Krzyśku




Dołączył: 04 Maj 2009
Posty: 2146
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Żyrardów

PostWysłany: Sob 21:44, 25 Gru 2010    Temat postu: Mój dziadek

Dzisiaj po latach starań w końcu udalo mi się z dziadka wyciągnąć cokolwiek o jego służbie w przedwojennym WP. Dziadek (ur. w 1918) ma juz poważne luki w pamięci i trudno mu przypomniec sobie nawet jakies ogolne wiadomosci, a co dopiero szczegóły. Przypomniał sobie jednak, że przed wojną był badany przez komisję lekarską pod katem zdolności do służby w wojsku. Służba ta powinna przypadac na 1937-1938 r. Poszedłem za ciosem i zapytałem, czy pamięta czy był w wojsku. Po chwili zastanowienia przypomnial sobie, że służbe wojskową odbył w Skierniewicach (przed wojna dziadek mieszkal w Rawie Mazowieckiej). wychodzi więc na to, że prawdopodobnie odbył służbe wojskową w 18 p.p.
Dziadek powiedział też , że składal przysięgę wojskową na placu przed kościołem garnizonowym w Skierniewicach.

Ciotka znalazła książeczkę wojskową dziadka, ale już powojenną, w której , w pozycji "Data poboru, przez którą R.K.U. i orzeczenie Komisji Lekarskiej" zapisano "1939 RKU Skierniewice Kat A"
Co ciekawe książeczka jest z 21.XI.1949 r. , przebiegu słuzby wojskowej nie zawiera, za to zawiera pieczątkę o przyjęciu do ewidencji i przeniesieniu do rezerwy z tym samym dniem na podstawie rozkazu Min.Obr.Narod. Nr. 184 z dn. 7.XII.1948. Brak wpisow o zlozeniu przysięgi wojskowej. Może przeniesiono go do rezerwy w związku z odbyciem slużby wojskowej przed wojną ? Dodam jeszcze, że w rodzaju broni wpisano "Służba pomocnicza", przy stopniu "szeregowy", przy numerze specjalności wojskowej - "125", przy nazwie tej specjalności - "szewcy i rymarze", a przy stopniu wojskowym - "szeregowiec". Książeczka zawiera zdjęcie dziadka, co byc może pozwoliłoby go zidentyfikowac na jakims zbiorowym zdjęciu, jesli takie mi wpadnie w ręce. Tak czy inaczej chyba czeka mnie przejrzenie akt 18 pp w CAW.


Co do tego rozkazu z 1948 r. to znalazlem w sieci, że np.:
Na podstawie rozkazu Ministra Obrony Narodowej nr 184 z dnia 07 grudnia 1948r. Rejonowa Komenda Uzupełnień w Jaśle przeprowadziła w latach 1949-1950, poprzez utworzenie trzech Komisji Rejestracyjnych, ogólną rejestrację mężczyzn z roczników 1905-1926 z terenów obejmujących powiat gorlicki i jasielski, połączoną z przeglądem lekarskim. Do realizacji tego zadania, z uwagi na zbyt mały stan osobowy RKU, przydzieleni zostali dodatkowo oficerowie z jednostek liniowych oraz szeregowi rezerwy z administrowanych powiatów. W wyniku przeprowadzonej rejestracji założono dokumenty ewidencyjne , przeniesiono do rezerwy osoby podlegające powszechnemu obowiązkowi służby wojskowej oraz wydano im wojskowe dokumenty osobiste. Po zakończeniu rejestracji przystąpiono do zakładania skorowidzów kart ewidencyjnych i do utworzenia kartoteki ewidencyjnej – od tej pory RKU posiadała dokładną i aktualną ewidencję osób podlegających powszechnemu obowiązkowi wojskowemu.

Dalsze działania RKU w kolejnych latach polegały na przeprowadzaniu poboru, werbunku do szkół oficerskich oraz uzupełnianiu Sił Zbrojnych.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Krzyśku dnia Sob 21:48, 25 Gru 2010, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Szpicber




Dołączył: 09 Maj 2009
Posty: 2449
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Śro 18:19, 23 Mar 2011    Temat postu:

Naprawdę ciekawa historia rodzinna i jeśli to możliwe być może uda się w C.A.W. coś jeszcze znaleźć. Życzę ci tego Krzysiu. A biorąc pod uwagę to co napisałeś powyżej niekoniecznie musi to być 18pp. Ponieważ cała 26DP nosiła miano skierniewickiej (ze względu na znajdowanie się tam sztabu dywizji), mogła to być jakaś jednostka dywizyjna lub również w Skierniewicach stacjonujący 26 P.A.L. im.Króla WładysławaIV.

Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Szpicber dnia Śro 18:32, 23 Mar 2011, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.pionierzy40pp.pl Strona Główna -> Historia Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin